Posiadając dekoracje okienne warto o nie dbać, aby służyły nam przez wiele lat. Co robić, żeby ich trwałość była jak największa? Jak je czyścić? Czego nie robić? Na te i na inne pytania odpowie seria krótkich wpisów na naszym blogu. Każdy będzie poświęcony innej osłonie okiennej. Dzisiaj zacznijmy od tego, jak konserwować plisy.

Jak wygląda czyszczenie plisy?

Plisy – wykonane są z delikatnych tkanin impregnowanych. Dlatego poza odkurzaniem na sucho, czy to przez użycie odkurzacza z miękką szczoteczką, czy też ręcznie, możemy użyć wody. Warunek – woda zimna, maksymalnie 30°. W tym celu zdejmujemy plisy, wkładamy najlepiej do wanny pod prysznic.

Delikatnie moczymy wodą, a następnie spryskujemy mydłem w płynie do mycia rąk. Mydło to delikatny środek myjący, który usuwa zarówno kurz, jak i tłuszcz. Plisy nie ugniatamy, nie wyciskamy, nie zaginamy, nie pocieramy żadną gąbką czy szmatką. A zatem możliwie najbardziej delikatnie pozostawiamy w wodzie, aby zanieczyszczenia rozpuściły się przez moczenie. Następnie podnosimy je i delikatnym strumieniem prysznica spłukujemy dokładnie, „raz koło razu” zimną wodą.

Po wypraniu zawieszamy plisy na okno, zaciskamy je składając obie belki do siebie i pozostawiamy na 12 godzin tkaniny cienkie, natomiast grube na 24 godziny, aby utrzymać efekt plisowanej tkaniny. Nie używamy do tego żelazka. Grube tkaniny należy kilka razy rozciągnąć i ściągnąć, aby lepiej schły. Poważne zanieczyszczenia powierzamy specjalistycznej firmie czyszczącej za pomocą ultradźwięków.

To był pierwszy wpis z serii o konserwacji osłon okiennych. Mamy nadzieję, że pomoże on Ci w odpowiednim dbaniu o swoje plisy. Teraz już bez wahania możesz uprać swoje rolety plisowane. Jeśli jednak masz jakieś wątpliwości lub pytanie, zadaj je w komentarzu, a na pewno na nie odpowiemy.

Przekonała cię prostota prania plis i zastanawiasz się nad ich kupnem? Zamów plisy na wymiar w naszym sklepie internetowym