Wyświetlanie wszystkich wyników: 18

Plisa czy firanka, firanka czy plisa? Oto jest pytanie. Skoro jednak ktoś już jest na tej stronie tzn, że podjął decyzję. Decyzja jest strzałem w 10-kę. Plisy firanowe na wymiar spełnią oczekiwanie najbardziej wymagającego klienta. Delikatne, lekkie w ciepłych barwach. Pasują do każdego wnętrza: prowansalski, loftowy, retro, nowoczesny itd. Gdyby jednak okazało się, że komuś żal pożegnać tradycyjne firanki to zawsze może połączyć razem, elegancką firankę z reprezentacyjną plisą firankową.


Firanka - osłona okienna dawniej i dziś

Firanki na salonach zaczęły pojawiać się w XIV wieku. Ozdabiały okna w najbogatszych domach.  Wiek XIX I XX  przyniósł rozkwit na masową skalę. W Polsce po II wojnie światowej z powodu braków tekstylnych nastąpiło uszczuplenie firan w dekoracji okien. Jednak z upływem czasu stały  się one dostępne dla każdego. Bogactwo wzorów i kolorów umożliwiło idealnie dopasować firanki do potrzeb i gustu. Upinanie firan na dużych oknach za pomocą "żabek" stawało się coraz bardziej meczące, o czym każda Pani domu dobrze wie. Dziś mamy do dyspozycji ogromną różnorodność tkanin. Możemy kupować gotowe lub na metry do szycia. Oczywiście oprzyrządowanie również ewoluowało. 

Przyzwyczailiśmy się do typowej aranżacji okien, jaką jest firanka + zasłonka. Zmieniający się świat zmienia modę i style. Choć czasem niechętnie poddajemy się zmianom. Firanka wraz ze swoją przyjaciółką zasłonką przeżywa kryzys.

Wady firanek

Największą wadą jest zapewne częste pranie firanek z powodu niskiej odporności na  zabrudzenia. Ściśle związana z tym jest uciążliwość odpinania i ponownego upinania firan. Wiszące na wysokości karnisze wymagają wejścia na drabinkę, co niekiedy kończy się kontuzją.

Inna wada to wrażliwość na mechaniczne zniszczenia. Firanki szybko tracą swój estetyczny wygląd.

Tkaniny firankowe są bardzo cienki i szybko chłoną nieprzyjemne zapachy z otoczenia. Osiadający kurz będzie uciążliwy dla alergików.

Ich miejsce zajmują nowoczesne dekoracje okien, którymi są plisy z tkanin firankowych.

Plisy firankowe

Plisy z przeźroczystych, delikatnych tkanin wpuszczają dużo światła i są niezwykle ozdobne. Duża przezierność tkanin oraz subtelne wzory przyciągają uwagę klientów. Zdecydowanie stanowią nowoczesną alternatywę dla firanek. Mając do dyspozycji bogaty wybór tkanin w plisach, można dobrać i dopasować je do każdego pomieszczenia.

Tkaniny w plisach są bardzo zbliżone wyglądem do tkanin firankowych. Możemy dopatrzyć się w strukturze takich splotów jak batyst, szyfon, organza czy tiul. 

Doskonale sprawdzą się zarówno w nowoczesnych, klasycznych, jak i stylowych wnętrzach. Zdecydowanie zaspokoją gust, każdego klienta. 

Zalety plis firankowych

Podstawowa kwestia to łatwość w utrzymaniu czystości. Specjalne impregnowane materiały, chronią przed zabrudzeniem. Kolejna zaleta to antystatyczność. Nie przyjmują kurzu tak jak tradycyjne firanki. Przystosowane do warunków o podwyższonej wilgotności zachowują swój estetyczny wygląd na długo.

Wykonane z przeziernych tkanin umożliwiają duże doświetlenie pomieszczeń. Nie zasłaniają widoków na zewnątrz, ale jednocześnie zapewniają komfort wewnątrz. 

Jako dekoracja okna zajmuje bardzo mało miejsca w świetle szyby, umożliwiając pełne otwarcie skrzydła okna.

Szybki i całkowity demontaż daje dostęp do mycia szyb i możliwość zabezpieczenia ich podczas malowania mieszkania.

Sterowanie góra - dół pozwala zasłaniać całą powierzchnię szyby lub tylko jej fragment.