Kolejny wpis z serii konserwacji osłon okiennych poświęcimy żaluzjom aluminiowym. Omówimy jak je wyczyścić, czego przy tym używać, a czego nie robić. Zaczynajmy.

Jak czyścić żaluzje aluminiowe?

Aluminium, którego używa się do produkcji żaluzji, matowieje pod wpływem wilgoci, więc nie wskazane jest moczyć żaluzji w wodzie. Odkurzyć tradycyjnym domowym odkurzaczem, przetrzeć wilgotną miękka szmatką i wypolerować. Wydaje się proste, prawda? Jednak w rzeczywistości jest to dość pracochłonne. Wymaga delikatności i dokładności, aby dotrzeć w każdy zakamarek.

Jeśli chodzi o odkurzanie to po prostu odkurzaczem ze szczotka z miękkim włosiem zbieramy kurz. Wcześniej najlepiej upewnić się, czy na szczotce nie znajdują się jakieś zanieczyszczenia, aby nie uszkodzić sobie żaluzji.

Natomiast do wytarcia na mokro dobrze jest używać płynu do mycia szyb. Wyciera się każdą lamelkę oddzielnie, spryskując wcześniej płynem. Płyn nie pozostawia smug. Sama woda, gdy się nie wytrze zbyt dokładnie pozostawia wyschnięte krople. Co do narzędzia, którym należy to robić, najlepiej sprawdza się ściereczka z mikrofibry. Dobrze jest pamiętać, żeby tę czynność powtórzyć odwracając żaluzję na „lewą” stronę, aby także od zewnątrz nasza żaluzja dobrze się prezentowała.

WAŻNE Aluminiowe żaluzje są dość delikatne, więc nie przyciskaj zbyt mocno lameli, aby uniknąć załamań i zagnieceń.

I na tym koniec. Tak właśnie wygląda proces mycia żaluzji aluminiowych. Jeśli masz jakieś pytania pozostaw je w komentarzu, a na pewno udzielimy odpowiedzi.