Kolejny wpis na naszym firmowym blogu Sun-Plus, pozwolę sobie poświęcić najbardziej rozpowszechnionej obecnie osłonie okiennej, czyli rolety wewnętrzne. Artykuł będzie poruszał jedynie ogólne informacje o roletach, bez zagłębiania się w szczegóły, ponieważ jest to bardzo obszerny temat i nie da się go omówić za jednym „zamachem”. Zaczynajmy!

Podstawy – co to są rolety?

Według Słownika Języka Polskiego definicja rolety brzmi: “Jest to zasłona w oknie umocowana na wałku, podnoszona i opuszczana za pomocą sznurka nawiniętego na bloczek”. Faktycznie można przyznać rację, że tak było. A raczej dawno temu tak było.

Obecnie rolety wewnętrzne to jest coś więcej i powyższa definicja wymaga uzupełnienia. Sterowane są głównie poprzez łańcuszek złożony z wielu małych koralików. Jednak technika idzie do przodu i obecnie z dużym powodzeniem stosuje się także, sterowanie w pełni zautomatyzowane. Pozostałą część definicji możemy uznać za wciąż aktualną. Materiał nadal jest nawijany na wałek, a sznurek czy też łańcuszek – na bloczek.

Nazewnictwo

Obecnie stosuje się wiele nazw i odmian dla rolet wewnętrznych. Równoważną nazwą są rolety materiałowe, co wiernie oddaje charakterystykę tej osłony okiennej. Bardziej ogólnym określeniem jakiego można użyć są rolety okienne.

Pracując w branży osłon okiennych od 1996 roku, spotkaliśmy się z wieloma określeniami, często mylonymi z innymi produktami. Klienci często określają tę osłonę okienną jako żaluzje, plisy czy po prostu materiał na okno. Jednak te nazwy nie mają nic wspólnego z roletami materiałowymi/wewnętrznymi. Są to niepoprawne określenia.

Teraz już wiesz, jak poprawnie nazwać tę osłonę okienną i o co pytać w sklepie.

Budowa

Nasze rolety wewnętrzne są wykonane w systemie Vegas. Czym jest ten system, jakie są jego rodzaje i zalety, omówimy w osobnym artykule, jednak wspominamy o nim już teraz, ponieważ inaczej nie będziemy w stanie omówić budowy rolety wewnętrznej.

Zacznijmy od użytych materiałów. Przesłony te są wykonane z aluminium lub PVC. Oba materiały charakteryzują się odpornością na uszkodzenia mechaniczne i zmęczenie materiału. Tkaniny są wykonane z wysokiej jakości materiałów o różnym stopniu przezierności.

Jeśli chodzi o samą budowę. W skład rolety materiałowej w systemie Vegas Classic (dla przykładu użyjemy tego rodzaju, ponieważ jest najbardziej popularny i uniwersalny) wchodzi:

  • Mechanizm Vegas
  • Materiał (tkanina)
  • Pokrywa Vegas Classic
  • Osłonki boczne
  • Prowadnice
  • Belka obciążająca tkaninę
  • Łańcuszek i akcesoria

Rodzaje rolet wewnętrznych

Istnieje oczywiście wiele modeli rolet, poza wyżej wspomnianym. Możemy tu wymienić rolety wolnowiszące, rolety w kasecie, plisowane, rolety Dzień/Noc, czy też zdobywające ostatnio coraz większą popularność – rolety Rzymskie. Każdy z tych modeli jest szerokim tematem do omówienia, także w tym artykule ograniczymy się jedynie do ich wyliczenia.

Zastosowanie

Po dłuższym zastanowieniu rolety wewnętrzne mają nieograniczone zastosowanie. To jest niesamowicie uniwersalna osłona okienna. Pasuje do każdego pomieszczenia. Roleta materiałowa idealnie uzupełni wystrój każdego mieszkania, domu, rezydencji. Do wyboru dajemy „nieskończoność” możliwości konfiguracyjnych, jeśli chodzi o dobór koloru tkaniny, wzorów, czy też koloru oprzyrządowania. „Nieskończoność” jest tu zamierzoną przesadą, ponieważ w katalogu tkanin jest setki wariantów i żadna inna osłona okienna nie może się pochwalić tak dużym wyborem.

Oprócz zastosowań w domach prywatnych, rolety wewnętrzne znajdą swoje miejsce, także w zastosowaniach służbowych. Biuro, sklep, magazyn i każde inne miejsce, w którym pracujesz – na pewno znajdziesz roletę, która będzie pasowała do wystroju i jednocześnie będzie praktyczna.

 

Podsumowanie

W tym wpisie omówiliśmy temat rolet wewnętrznych w znaczeniu bardzo ogólnym. Poznaliśmy definicję, która wymagała uzupełnienia. Kolejną rzeczą było poprawne nazewnictwo, aby już więcej nie pomylić żaluzji i rolet. Poruszyliśmy temat budowy rolety, i można wyciągnąć wniosek, że jest to niezwykle prosta konstrukcja, jednak niesamowicie praktyczna i efektywna. Na koniec wymieniliśmy rodzaje rolet wewnętrznych i kilka możliwości ich zastosowań.

W ramach naszych usług oferujemy pomiar, wycenę i montaż na terenie Warszawy, Piaseczna i okolic.